RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh/
Hari: Selasa
Sekolah: SK Wawasan Pekan Baru,34200 Parit Buntar,
Perak.
Masa
: 8.10 – 9.10
Kelas : 4 Permata
Bil. Pelajar : 19 orang
M/ Pel : Bahasa Melayu
Tajuk : Keluarga bahagia
Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:
1.
Mengetahui
kata panggilan untuk bapa / ibu saudara.
2.
Menyenaraikan
panggilan bapa / ibu saudara ( Mak Long/Pak Long)
3. Membuat
ayat perintah, larangan, dan ayat seru yang sering disebut di
rumah.
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid mengetahui setiap orang ada keluarga sendiri.
Konsep
: Konsep kekeluargaan
dan istilah panggilan dalam keluarga.
Bahan
: 1. Lagu “Keluarga bahagia”
2. Gambar Keluarga
3. Kad perkataan
4. Lembaran kerja
Nilai
: 1. Bekerjasama dalam setiap tugasan yang diberi.
2. Murid
menggunakan bahasa sopan dalam perbualan.
Kemahiran
: 1. Menyenaraikan
ayat perintah yang biasa digunakan di rumah
2. Membina 5 ayat perintah daripada
kata perintah yang disenaraikan.
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
|
Lagu ”Keluarga Bahagia
Gambar tunggal
Keluarga bahagia
|
1. Guru menyoal murid berdasarkan lagu yang
diperdengarkan.
2. Mencungkil idea murid dengan menyoal
berpandukan gambar tunggal
sebuah keluarga yang ditunjukkan oleh guru di
depan kelas.
|
1. Murid
yang mengetahui lagu tersebut menyanyi bersama dengan iringan radio.
2. Murid
memberi respon terhadap soalan yang diberikan oleh guru.
3. Murid
berasa seronok dengan pengetahuan sedia ada mereka
|
Teknik:
Penyoalan secara kelas tentang lagu dan gambar
keluarga
C0ntoh:
1.
Berapa orang ahli keluarga yang terdapat dalam gambar ini?
|
Perkembangan
1
(20 minit)
|
Lisan:
Perbualan 2 orang murid tentang ahli keluarga
mereka.
Panggilan gelaran ahli keluarga:
Pak Long
Mak Long
Pak Ngah
Mak Usu
|
1. Guru
menunjukkan petikan cerita ”Keluarga Bahagia” dalam buku teks
2. Guru
meminta 2 orang murid ke depan untuk melakonkan dialog yang terdapat dalam
teks.
3. Guru
meminta murid berbincang tentang keluarga masing-masing.
Debriefing:
Murid yang telah menguasai maju ke fasa
applikasi sementara yang masih keliru diberi penerangan oleh guru dalam
kumpulan kecil.
|
1. Murid
membaca petikan secara senyap.
2. 2
orang murid melakonkan dialog.
3. Murid
dibahagikan kepada 2 kumpulan.
4. Murid
diminta berbincang dan berlatih dalam kumpulan untuk berbual di depan
kelas.
5. Murid
mempersembahkan perbualan mereka di depan kelas.
Aktiviti Pemulihan:
Murid yang lemah diberi penerangan dalam
kumpulan yang kecil dan diminta menonton perbualan rakan mereka di depan
kelas.
|
Strategi / Teknik:
Simulasi-perbualan latar belakang keluarga
masing-masing.
Nilai murni:
Kerjasama dalam kumpulan sewaktu perbincangan.
|
Perkembangan
2
(20 minit)
|
1.
Contoh Ayat Perintah:
Usah pergi ke sungai yang dalam
airnya.
|
1. Guru
menunjukkan contoh Ayat Perintah.
2.Guru meminta murid membina 5 atau lebih ayat
perintah yang selalu digunakan di
rumah.
3. Guru meminta murid menjawab teguran dengan
sopan.
|
1. Murid
membina ayat berdasarkan perkataan yang ditunjukkan dalam kumpulan.
2. Murid
membaca ayat yang mereka bina.
3. Murid
memberi jawapan bagi setiap
teguran.
|
Strategi:
Perbincangan dalam kumpulan diikuti persembahan
dapatan hasil pembelajaran.
|
Penutup
(10 minit)
|
Peranan setiap ahli keluarga untuk mewujudkan
keluarga bahagia.
Anak-patuh peraturan.
Kerjasama di rumah
Sikap tolak ansur.
|
1. Kuiz pendek dengan mengisi
tempat kosong dengan jawapan yang betul.
2.Guru menyelesaikan masalah
kekeliruan murid.
3.Guru meminta
murid membuat ayat
berpandukan perkataan yang diberi ke dalam buku tulis.
|
1. Murid
menjawab soalan yang diberikan di dalam lembaran kerja.
2. Murid membacakan jawapan mereka.
3. Murid
membuat ayat di dalam buku tulis.
|
Strategi:
Penyoalan keseluruhan kelas menggunakan
lembaran kerja.
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan