Pengikut

Ahad, 29 April 2012

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN B. MELAYU TAHUN 4



 Tarikh/ Hari:      26 April  2012  (Khamis)              
 Masa  :               8.10 – 9.10                                      
 Kelas      :          4 Permata                                        
 Bil. Pelajar :     19 orang                                                                  
 M/ Pel   :           Bahasa Melayu
Tema     :           Keluargaku Sayang                                                                      
Tajuk      :          Membantu amalan terpuji

Objektif :        Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:
1. Menyata dan menerangkan definisi ‘membantu’.
2. Menyata dan menyenaraikan kata kerja yang dilakukan semasa berpindah   ke rumah baru.
3. Membina lima  ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.

Pengetahuan Sedia Ada :  Murid pernah membantu ibu bapa mereka melakukan kerja di rumah seperti, mengemas rumah atau menyapu halaman rumah..

Konsep :Membantu keluarga.

Bahan :    1. Teks
                 2. Kad gambar
                 3. Lembaran kerja
                
Nilai :       1. Menghargai masa.
                 2. Kerjasama
                
Kemahiran : 1. Membina lima ayat majmuk  dengan kata hubung yang betul.
                      2. Menyenaraikan frasa kerja berdasarkan gambar.

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(10 minit)

Membantu amalan terpuji

1. Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada pelajar dengan menyoal dan mencungkil idea murid tentang gambar.
2. mencungkil idea murid tentang aktiviti yang berlaku dalam gambar.

Memberi respon terhadap pertanyaan guru.

Strategi:
Konstruktivisme
Penyoalan seluruh kelas menggunakan gambar ransangan.

Perkembangan 1
(20 minit)

Mencari frasa kerja yang terdapat dalam slaid (gambar pindah ke rumah baru)

Contoh:
-mengangkat almari
-mengemas barang
-menyusun buku

1.Mengutarakan persoalan utama:
Senaraikan frasa kerja yang terdapat dalam gambar?


2. Guru meminta murid membina ayat tunggal berdasarkan gambar.

Debriefing:
Murid yang telah maju ke fasa applikasi sementara yang masih keliru diberi penerangan dalam kumpulan kecil.



1. Murid memberi respon dan menulis frasa kerja di papan tulis.


2. Murid membuat hipotisis dan berbincang dalam kumpulan membina ayat tunggal.

Aktiviti pemulihan:
Mendengar penerangan guru dalam kumpulan kecil.



Strategi:
Konstruktivisme
-hipotesis, memahami, menyenarai frasa kerja


















Perkembangan 2
(20 minit)

Membina ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai

1. Guru tunjukkan masalah dalam contoh slaid dan meminta murid membina ayat majmuk dalam jadual.
2. Guru meminta murid melukis pelan ruang tamu idaman dalam kumpulan.

1. Murid menyelesaikan masalah dalam kumpulan.



2. Murid membentangkan hasil dapatan perbincangan.

Strategi:
Perbincangan kumpulan diikuti persembahan kumpulan.

Sumber pengajaran:
Slaid gambar

Penutup
 (10 minit)

Menyumbang idea mengubahsuai susun atur rumah.

1. Kuiz pendek tentang kerja-kerja yang dilakukan semasa berpindah ke rumah baru.

1. Pelajar berbincang dalam kumpulan untuk menjawab kuiz.
2. Murid membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.
3. Murid menjawab soalan kuiz di dalam lembaran kerja.
4. Merumuskan isi pelajaran.

Strategi:
Penyoalan keseluruhan dan kuiz

Sumber pengajaran:
Slaid gambar

Selasa, 24 April 2012

KATA NAMA




Kata nama merupakan kata yang merujuk kepada orang, binatang, tempat, benda maujud, benda bukan maujud dan sebagainya.

Kata nama dapat digolongkan kepada:

    *  Kata nama am
    * Kata nama khas


 Kata Nama Am

Kata Nama Am ialah kata yang digunakan untuk menjelaskan nama sesuatu yang bernyawa seperti orang, haiwan, dan sesutu yang tidak bernyawa seperti tumbuh-tumbuhan, tempat , benda, dan sebagainya. 
Dengan kata lain perkataan Nama Am digunakan bagi menyebut sesuatu secara am atau umum.



Manusia , orang
ayah, perempuan, kerani, polis, guru, doktor, askar dll
binatang
ayam, gajah, kerbau anjing, kuda, burung, ikan dll
tumbuh- tumbuhan
pokok, betik, rumput, lalang dll
benda
pasir, kayak, radio, rumah. Motorkar, pen, buku, dll
tempat
pejabat, pulau, sekolah, kampung, bandar, negeri dll



3. Kata nama am dapat dibahagikan kepada kata nama yang:
    (a).   konkrit, iaitu nama sesuatu yang dapat dipegang, atau dapat dirasa, atau dapat dilihat
    (b).  abstrak, iaitu nama sesuatu yang hanya dapat dibayangkan atau dikhayalkan.
4. Kata nama am konkrit dan abstrak boleh terdiri daripada kata asal dan kata nama terbitan.
5. Berikut adalah beberapa contoh kata nama terbitan:

        buai         ‑           buaian

        tea           -            ketua
        raja          -            kerajaan
        tahu         ‑           pengetahuan


Kata nama am hendaklah ditulis dengan menggunakan huruf kecil melainkan pada awal ayat.
contoh:

Dia sedang menjinakkan seekor gajah.
Pada akhir ayat
Gajah itu berbadan besar.
Pada awal ayat



Kata Nama Khas

       1.  Kata nama khas ialah kata nama yang khasnya digunakan untuk menyebut nama sesuatu benda   
            sama ada benda yang bernyawa dan yang tidak bernyawa.
       2.  Benda‑benda yang bernyawa ialah nama manusia dan nama binatang. Benda‑benda yang tidak  
            bernyawa ialah nama tempat, judul buku, nama bangunan, dan sebagainya.

Perkataan Nama Khas digunakan bagi menyebut sesuatu yang tertentu, khusus atau khas.
       a) benda; misalnya : Seri Aman, Volvo, Parker 45, Hikayat Hang Tuah, dll

b) orang; misalnya : Cik Rafidah, Inspektor Azman, Dr. Long dll
c) binatang ; misalnya : Blacky, Pak Belang, Sang Kancil,dll
d) tempat ; misalnya : Kampung Bahru, Shah Alam, Kuala Lumpur dll


Biasanya huruf pertama perkataan nama khas ini hendaklah ditulis dengan huruf besar.



manusia
Zaidi, Mei Fong,
Subramaniam
binatang
Tompok (kucing),
Jalak (ayam)
tempat
Muar (daerah),
Seremban (bandar),
Jepun (negara)
bangunan
Pudu Raya
(perhentian bas
dan teksi), Menara
Tun Razak (pejabat)
judul buku
Keluarga (majalah),
Rentong (novel),
Kamus Dewan ( buku)
benda
Proton Perdana
(kereta), Pilot
(pen), Seiko (jam)




Perbandingan Kata Nama Am dan Kata Nama Khas
Kegunaan
Kata Nama Am
Kata Nama Khas
Benda
bangunan
kereta
buku
sekolah
Bangunan Tabung Haji
Proton Saga
Bahasa Melayu
SK Wawasan
Orang
doktor
kerani
guru
budak lelaki
Doktor Ramli
Puan Arifah
Cikgu Latiff
Muhamad Azman
Binatang
kucing
lembu
katak
ayam
burung
Si Tompok
Lembu Sapi
Katak Puru
Ayam Belanda
Burung Murai
Tempat
negeri
bandar
kampung
tasek
Terengganu
Jerteh
Kampung Pasir Akar
Tasek Perdana
Tumbuhan
pisang
cili
jambu
limau
Pisang Emas
Cili Padi
Jambu Batu
Limau Kasturi